Budżet obywatelski
Szanowni Państwo,
Pełna mobilizacja okazała się sukcesem: do dnia 17 czerwca do godziny 15.30 odebrano 350 projektów lokalnych (dzielnicowych) i 108 ogólnomiejskich.
Jeszcze spływa wiele projektów. Podejrzewamy, że może ich być prawie 600.
Dziękuję. I bardzo się cieszę :-)
Krakowski budżet obywatelski: http://www.krakow.pl/budzet
Budżet obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet danego miasta, tym samym współdecydując o podziale określonej puli środków publicznych Dzięki temu wydarzeniu uczy się mieszkańców miasta, jakie są koleje pewnych decyzji, co należy przygotować, aby na przykład powstał park miejski, jakie tereny są własnością gminy, a na jakich nie możemy niczego postawić, ani zbudować. Przez aktywny udział w zarządzaniu miastem ludzie bardziej uczestniczą w tym, co stanowi istotę naszego miasta. Tym samym, w co wierzę – przyszłe wybory przedstawicieli rad dzielnic i miejskich będą bardziej świadomymi wyborami mieszkańców.
Najważniejszą częścią budżetu obywatelskiego jest dyskusja pomiędzy mieszkańcami, którzy na jednym z etapów inicjatywy spotykają się i mówią o swoich potrzebach na specjalnie do tego celu powołanych zebraniach czy forach. Dialog pomiędzy mieszkańcami jest kluczowy dla ich późniejszej współpracy z urzędnikami. Dyskusja w ramach budżetu obywatelskiego dotyczy jasno określonych środków finansowych. Propozycje wybrane przez mieszkańców są realizowane. Mieszkańcy otrzymują informację zwrotną dotyczącą zarówno projektów wybranych w ramach dyskusji, jak i tych, które zostały odrzucone.
Jak to działa?
Budżet obywatelski powstał w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w brazylijskim Porto Alegre, ponadmilionowej stolicy stanu Rio Grande do Sul. Z czasem rozprzestrzenił się na całym świecie. Przykładów można mnożyć wiele. Między innymi od 2004 roku władze Sewilli zachęcają mieszkańców do współudziału w tworzeniu miejskiego budżetu. W roku 2006 udział w tworzeniu budżetu wzięło 9 tysięcy mieszkańców.
W Polsce?
W Polsce mamy też miejsca, którymi możemy się pochwalić: W 2011 roku w Sopocie doprowadzono do realizacji pierwszego w Polsce budżetu obywatelskiego. Obecnie działa on już w 80 miastach.
Kraków:
Mamy duże zaległości. Jesteśmy ostatnim dużym miastem, które nie wprowadziło budżetu.
Jest to nasza szansa.