Media – Gazeta Wyborcza

Poniżej prezentuję linki do artykułów z archiwum Gazety Wyborczej, opisujących moją działalność.

Kraków – miaSTO Pomników? Dyskusja radnych i mieszkańców o „pomnikozie” [30.1.2018]
Pomysł stworzenia jasnych procedur, które uchronią miasto przed finansowaniem każdej inicjatywy stawiania pomników w Krakowie – to główny postulat radnych, aktywistów i mieszkańców, którzy wzięli udział w debacie poświęconej „pomnikozie”.
[ czytaj cały artykuł ]

In vitro obywatelskie: zebrali brakujące podpisy [30.1.2018]
Kolejne dwa tysiące podpisów pod obywatelskim projektem uchwały „In vitro dla krakowian”! W środę kobiety, które zaangażowały się w jego ratowanie, złożą je w radzie miasta.
[ czytaj cały artykuł ]

Turecki pomnik w Krakowie – dwa miejsca wytypowane [24.1.2018]
Władze Krakowa wytypowały dwa miejsca, w których mógłby stanąć pomnik osmańskich wojów. – Nie są to lokalizacje bezpośrednio nad wodą, bo zabraniają tego przepisy przeciwpowodziowe. Czekamy na decyzję ambasadora Turcji – słyszymy w magistracie.
[ czytaj cały artykuł ]

Komisja za dotacją na pomnik gen. Kuklińskiego [23.1.2018]
Na posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków radni przegłosowali ponowne dofinansowanie realizacji projektu budowy pomnika im. Ryszarda Kuklińskiego. Do dotychczasowych 500 tys. zł miasto ma dołożyć kolejne 700 tys.
[ czytaj cały artykuł ]

ARS wróci do Sali Sztuka. Jeżeli przetrwa remont budynku [22.1.2018]
Właściciel kamienicy przy ulicy św. Jana, w której działa kino ARS, chce tu zrobić hotel. Znajdzie się w nim miejsce też dla kina, o ile przetrwa dwa lata remontu w innej lokalizacji.
[ czytaj cały artykuł ]

In vitro dla krakowian – zbierają brakujące podpisy pod projektem [16.1.2018]
Na ulicach, w knajpach, podczas demonstracji… Nadal zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem uchwały „In vitro dla krakowian”.
[ czytaj cały artykuł ]

Bezpieczny Kraków. Jak chronić się przed agresją i terrorystami [11.1.2018]
Mniej agresji w szkołach, mniej ofiar wypadków drogowych, więcej bezpiecznych przestrzeni – to część celów przygotowanego właśnie nowego programu Bezpieczny Kraków. Radni chcieli, by było w nim jeszcze więcej o zagrożeniach związanych z terroryzmem i narkotykami.
[ czytaj cały artykuł ]

Dlaczego Kraków nie wykorzystuje potencjału swoich uczelni [12.12.2017]
– Kraków mógłby znacznie bardziej skorzystać na tym, że jesteśmy jednym z największych miast akademickich ze świetnymi uczelniami. Miasto nie wykorzystuje potencjału, jaki posiada – pisze w liście do redakcji Małgorzata Jantos, Radna Miasta Krakowa.
[ czytaj cały artykuł ]

Zażarta dyskusja radnych o strategii „Tu chcę żyć. Kraków 2030” [6.12.2017]
Ilu radnych, tyle wizji Krakowa. Zwłaszcza rok przed wyborami. Nic więc dziwnego, że niemal każdy z nich ma pomysł na poprawę projektu strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. Kilkugodzinna dyskusja na sesji wydawała się nie mieć końca.
[ czytaj cały artykuł ]

Przystanek Kraków 2017. Mieszkańcy miasta są za dopłatami do programu in vitro [4.12.2017]
Aż 67 proc. krakowian uważa, że władze miasta powinny dopłacać z gminnego budżetu do programu in vitro. Najniższe poparcie dla tej idei jest wśród najmłodszych – wynika z sondażu firmy Kantar Millward Brown.
[ czytaj cały artykuł ]

Inwestor zmieni wygląd „trumny Dartha Vadera”. „Zależy nam na tym, jak wygląda Kraków” [22.11.2017]
Po nacisku mieszkańców, aktywistów i radnych firma projektowo- inwestycyjna, która wybudowała kontrowersyjną kamienicę w miejsce dawnego baru „Barcelona” deklaruje: – Elewacja będzie miała taki kolor, jaki pokazywaliśmy na pierwotnych wizualizacjach. Właśnie testujemy chemiczne metody zmiany koloru.
[ czytaj cały artykuł ]

In vitro to sprawa każdego [17.11.2017]
Przez prawie dziewięć miesięcy pod obywatelskim projektem „In vitro dla krakowian” podpisało się nieco ponad 4 tysiące krakowian. W mieście, które liczy ponad 750 tys. obywateli. To wynik głęboko zawstydzający.
[ czytaj cały artykuł ]

Finansowanie in vitro: 4 tysiące podpisów zebrane, teraz kolej na radnych [16.11.2017]
Obywatelski projekt „In vitro dla krakowian” z trudem zdobył wymagane 4 tysiące podpisów. W tym czasie inne miasta podejmują już uchwały w tej sprawie.
[ czytaj cały artykuł ]

Trumna albo Darth Vader na miejscu baru Barcelona. I tylko w dokumentach wszystko się zgadza [7.11.2017]
Po interwencji radnej z Nowoczesnej i posła Platformy Obywatelskiej kamienicy u zbiegu Piłsudskiego i Straszewskiego przyjrzeli się inspektorzy PINB i konserwator zabytków. Mimo że wygląd gmachu budzi kontrowersje, urzędnicy orzekli, że powstaje zgodnie z wydanymi pozwoleniami.
[ czytaj cały artykuł ]

Wraca zbiórka pieniędzy na zabytkowe nagrobki [30.10.2017]
Wraca kwesta na zniszczone zabytkowe nagrobki cmentarza Rakowickiego. 1 listopada przy bramie krakowskiej nekropolii będzie można spotkać Annę Dymną, najwierniejszą wolontariuszkę tej zbiórki.
[ czytaj cały artykuł ]

Na miejscu baru „Barcelona” powstała kamienica. Budzi kontrowersje [16.10.2017]
Kamienica, która powstała w miejsce słynnego baru „Barcelona”, miała wkomponować się w otoczenie. Tak zapewniał inwestor. Po odsłonięciu jej elewacji radni i posłowie oniemieli, bo wygląda zupełnie inaczej niż w pierwotnym założeniu.
[ czytaj cały artykuł ]

Kraków nie kupi dzieła Wyspiańskiego [16.10.2017]
Radna Małgorzata Jantos przekonywała prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, aby miasto zakupiło obraz Stanisława Wyspiańskiego „Portret doktora Jana Raczyńskiego”, który był licytowany przez dom akcyjny Agra-Art w Warszawie. Licytacja odbyła się w niedzielę 15 października – miasto obrazu nie kupiło.
[ czytaj cały artykuł ]

Małgorzata Jantos: Za dużo prywaty w krakowskiej kulturze [12.9.2017]
Przestańmy żyć XIX-wiecznym paradygmatem, że teatr, muzeum czy inna instytucja kultury to miejsca, w których nie wypada pytać o pieniądze. Nawet najwybitniejszy teatr musi być transparentny, jeśli chodzi o finanse. I nie dajmy się wkręcić, że każdy, kto pyta o pieniądze w kulturze, to cham, który się na sztuce nie zna. Rozmowa z Małgorzatą Jantos, przewodniczącą Komisji Kultury i Ochrony Zabytków RMK.
[ czytaj cały artykuł ]

Lokalne inicjatywy mieszkańców ze wsparciem miasta [7.9.2017]
Miasto chce wspierać pieniędzmi lokalne inicjatywy, które nie zmieściły się w budżecie obywatelskim. To szansa dla mieszkańców, którym marzą się drobne projekty.
[ czytaj cały artykuł ]

Radny PiS zabiegał o posadę dla znajomego. Rok po odmowie zaczął sprawdzać teatr [30.8.2017]
Radny Adam Kalita (PiS) poprosił Bartosza Szydłowskiego o zatrudnienie swojego znajomego – aktora. Rok po tym, jak dostał odmowę, zaczął badać działalność Łaźni Nowej. – Radny w żaden sposób nie może naciskać na szefa miejskiej instytucji. To naruszenie standardów etycznych – twierdzi Małgorzata Jantos, przewodnicząca komisji kultury.
[ czytaj cały artykuł ]

Więcej ulic w Krakowie zmieni nazwę w związku z ustawą dekomunizacyjną. Nowi kandydaci [18.7.2017]
Wydłużyła się lista krakowskich ulic, których nazwy zmienią się w związku z ustawą dekomunizacyjną. Ale to może nie być koniec – historycy z IPN nadal pracują.
[ czytaj cały artykuł ]

W Krakowie kolekcji dzieł Wyspiańskiego nie zobaczymy. Dlaczego? [15.7.2017]
W tym roku mija 110. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Gdzie w Krakowie, mieście, które artysta kochał i nienawidził, zobaczymy kolekcję jego dzieł i związanych z nim pamiątek? W całości – nigdzie.
[ czytaj cały artykuł ]

Za i przeciw uchodźcom. KOD i Wszechpolacy manifestowali w Krakowie [8.7.2017]
Z jednej strony hasła: „Jezus też był uchodźcą”, z drugiej: „rządamy szariatu”! Tak KOD manifestował za, a Młodzież Wszechpolska przeciwko przyjmowaniu uchodźców.
[ czytaj cały artykuł ]

Krakowski zlot Małgorzat w imieniny Małopolski [9.6.2017]
Gosie, Gośki, Małgorzaty i Małgośki. Radna Małgorzata Jantos liczy, że około 200 z nich weźmie udział w niedzielnej imprezie „Małgorzaty dla Małopolski”.
[ czytaj cały artykuł ]

Brydż to nie hazard! Warto uczyć go w szkole [3.6.2017]
Dobra wola urzędników, dwadzieścia pudełek kart, jeden etat – tyle wystarczyło, by doprowadzić uczniów z krakowskiego gimnazjum nr 2 do mistrzostwa Europy w brydżu sportowym. Wszystko dzięki klasie, którą zaraz zabije reforma edukacji.
[ czytaj cały artykuł ]

Pół miliona na pomnik płk Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie [17.5.2017]
Mimo kontrowersji Kraków przeznaczy z własnego budżetu pół miliona złotych na budowę pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Monument w kształcie wielkiego łuku ma stanąć już w przyszłym roku na placu Jana Nowaka – Jeziorańskiego.
[ czytaj cały artykuł ]

Karramba! Stanisław Pagaczewski na patrona ulicy! [29.4.2017]
Do tej pory miasto w żaden sposób nie uhonorowało postaci tak bardzo krakowskiej – Stanisława Pagaczewskiego, autora trylogii o przygodach Baltazara Gąbki. Krakowska redakcja „Wyborczej” składa wniosek do Rady Miasta Krakowa o nadanie jednej z ulic jego imienia.
[ czytaj cały artykuł ]

Nowoczesna chce finansowania in vitro z budżetu miasta [25.3.2017]
Nowoczesna rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą w sprawie finansowania programu in vitro z budżetu miasta Krakowa.
[ czytaj cały artykuł ]

Nowa sieć krakowskich szkół przyjęta po burzliwej debacie [15.2.2017]
Kraków ma nową sieć szkół ułożoną pod reformę edukacji. Radni przegłosowali ją w gorącej atmosferze. Robicie tutaj politykę, a dzieci macie w nosie – zarzucali im rodzice i nauczyciele.
[ czytaj cały artykuł ]

W Krakowie zabiegi in vitro zostaną dofinansowane z miejskiego budżetu? [11.1.2017]
Radna Nowoczesnej Małgorzata Jantos pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła batalię, by Kraków, wzorem Częstochowy i Łodzi, opłacał swoim mieszkańcom zabiegi in vitro.
[ czytaj cały artykuł ]

W Krakowie zabiegi in vitro zostaną dofinansowane z miejskiego budżetu? [17.11.2016]
Czy Kraków zapłaci za zabiegi in vitro dla swoich mieszkańców? Uchwałę w tej sprawie złoży radna Nowoczesnej Małgorzata Jantos. – In vitro finansuje „święte miasto” Częstochowa, Łódź przeznaczyła na ten cel 1 mln zł w swoim budżecie. Kraków też to powinien zrobić – mówi radna.
[ czytaj cały artykuł ]

Pierwsze w Krakowie przedszkole modułowe otwarte [11.10.2016]
Po siedmiu latach bojów w Krakowie powstało pierwsze przedszkole modułowe. Pierwsza z pomysłem zbudowania kontenerowego przedszkola w Krakowie wystąpiła radna Małgorzata Jantos.
[ czytaj cały artykuł ]

Powstaną Centra Wsparcia dla nieprzeciętnie zdolnych uczniów [5.10.2016]
Kraków chce tworzyć Centra Wsparcia dla zdolnych uczniów! W soboty ekstra przeszkoleni nauczyciele mają w nich uczyć angielskiego, matematyki, informatyki, przedsiębiorczości i rozwijać w dzieciakach kompetencje społeczne.
[ czytaj cały artykuł ]

Smok ozdobi rondo Mogilskie. Namaluje go hiszpański artysta [5.10.2016]
Po dwóch latach starań o realizację na rondzie Mogilskim wielkopowierzchniowego malowidła, swoją pracę nad nowym muralem w tym miejscu rozpoczyna uznany hiszpański artysta Dulk. Niewiele jednak brakowało, by do malowania dzieła w ogóle nie doszło.
[ czytaj cały artykuł ]

Więcej ekranów? Jak chronić się przed hałasem w mieście [3.10.2016]
Hałas miejski to po zanieczyszczonym powietrzu największy problem dużych aglomeracji. Kraków, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, szuka sposobu, jak temu zaradzić. Rozmowa z Małgorzatą Jantos, radną miejską, współorganizatorką Tygodnia Słuchu w Krakowie.
[ czytaj cały artykuł ]

„Czarny protest” na Rynku Głównym przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej [25.9.2016]
W wywiadzie z Januszem Majcherkiem na temat referendum, do którego przymierzał się Łukasz Gibała, zainteresowały mnie wątki dotyczące udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem, a więc sprawa Budżetu Obywatelskiego i referendów. Stosunek Majcherka jest dość sceptyczny. Może dlatego, że patrzy na sprawę z dystansu i pozycji komentatora.
[ czytaj cały artykuł ]

Powstało pierwsze modułowe przedszkole w Krakowie [9.9.2016]
Wreszcie jest! Pierwsze modułowe przedszkole w Krakowie. Do tego, by je otworzyć, miejscy urzędnicy dojrzewali przez siedem lat.
[ czytaj cały artykuł ]

Nowoczesny szpital dla zwierzaków z krakowskiego schroniska [27.8.2016]
Cisza, wygodne materace do rekonwalescencji, najlepsza opieka lekarska – czworonogi z krakowskiego schroniska dla zwierząt mają nowy, nowoczesny szpital.
[ czytaj cały artykuł ]

Małgorzata Jantos: Niezrozumiała niewiara w mądrość mieszkańców [24.8.2016]
W wywiadzie z Januszem Majcherkiem na temat referendum, do którego przymierzał się Łukasz Gibała, zainteresowały mnie wątki dotyczące udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem, a więc sprawa Budżetu Obywatelskiego i referendów. Stosunek Majcherka jest dość sceptyczny. Może dlatego, że patrzy na sprawę z dystansu i pozycji komentatora.
[ czytaj cały artykuł ]

Jazzowy konkurs skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta [17.8.2016]
10 skrzypków powalczy o 10 tys. euro i tytuł zwycięzcy II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Przesłuchania wystartują 24 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
[ czytaj cały artykuł ]

Łagiewniki: Sprzedaż działek z bonifikatą? Zagłosują w środę [24.5.2016]
W środę radni zdecydują, czy sprzedać Kościołowi działki wokół Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” z 98-procentową bonifikatą. Wydział skarbu uznał je za bezużyteczne dla miasta.
[ czytaj cały artykuł ]

Już oficjalnie: radna PO Małgorzata Jantos przechodzi do Nowoczesnej [17.4.2016]
Znana krakowska radna Małgorzata Jantos przechodzi do Nowoczesnej.pl. Wcześniej opuściła szeregi Platformy Obywatelskiej. Z czasem okaże się, czy pociągnie za sobą innych.
[ czytaj cały artykuł ]

Przytulisko przyjmie bezdomnego, jego psa nie. Szuka dla niego domu [26.3.2016]
Małgorzata Jantos, krakowska radna, porównuje te zasady z regulaminami Domów Pomocy Społecznej, tzw. spokojnej starości.
[ czytaj cały artykuł ]

III Małopolski Kongres Kobiet pod hasłem „Wbrew stereotypom” [27.2.2016]
„Wbrew stereotypom” to temat III Małopolskiego Kongresu Kobiet odbywającego się w sobotę Auditorium Maximum UJ w Krakowie.
[ czytaj cały artykuł ]

Małopolanki spotykają się na skubaniu pierza bez stereotypów [20.2.2016]
Rozmowa z Małgorzatą Jantos, współorganizatorką III Małopolskiego Kongresu Kobiet.
[ czytaj cały artykuł ]

Janusz Muniak. Tu ma być jazz, on jest ważny [4.2.2016]
Małgorzata Jantos (radna miasta, Muniak nazywał ją „Matką Boską Jazzu”, bo pomagała ludziom ze środowiska): – On był mistrzem, ja jego groupie; proszę się nie śmiać.
[ czytaj cały artykuł ]

Ustawa dekomunizacyjna. Jakie jeszcze nazwy do zmiany? [28.1.2016]
Ile Peerelu pozostało w nazwach krakowskich ulic? Niewiele. Ale jak trzeba będzie jeszcze coś znaleźć, bo szykuje się dekomunizacyjna ustawa, to z pewnością na prawicowych polityków będzie można liczyć.
[ czytaj cały artykuł ]

Dotacja dla przedszkoli niepublicznych zmaleje do 80 proc. [17.12.2015]
Kompromis w sprawie niepublicznych przedszkoli. Wypłacana przez miasto dotacja na każde dziecko zmaleje, ale tylko o pięć procent mniej, niż planowali urzędnicy.
[ czytaj cały artykuł ]

Jaka będzie przyszłość osiedlowych bibliotek w Krakowie [15.12.2015]
Słabością naszych bibliotek jest brak miejsca, bo wiele z nich mieści się w klitkach, a także brak systemu komputerowego, który łączyłby wszystkie wypożyczalnie. Rozmowa z Małgorzatą Jantos, przewodniczącą Komisji Kultury UMK.
[ czytaj cały artykuł ]

Mamy fajne place zabaw, ale bez toalet. Wszyscy chodzą w krzaki [21.7.2015]
Małgorzata Jantos, radna miasta: Dla mnie miarą rozwoju cywilizacji jest to, w jaki sposób podchodzi się do tematu toalet w mieście. Jak rozwija się cywilizacja w Krakowie? Fatalnie.
[ czytaj cały artykuł ]

Krakowianie podpisują petycję w sprawie grzebaliska dla zwierząt [8.5.2015]
Już ponad 5 tys. krakowian podpisało się pod petycją o utworzenie grzebaliska w mieście.
[ czytaj cały artykuł ]

Słona stawka dla miejskich zespołów w Centrum Kongresowym [18.4.2015]
Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis za występy w Centrum Kongresowym muszą słono płacić, choć to zespoły miejskie. Niektórzy radni podejrzewają, że ma to wpływ na ceny biletów na ich koncerty.
[ czytaj cały artykuł ]

Uczyć kultury tak jak czystości [2.3.2015]
Więcej środków na małe granty, artyści przyznający pieniądze innym artystom, Karta Krakowianina, festiwal dla lokalnych społeczności – nowa jakość w komisji kultury Rady Miasta Krakowa? Rozmowa z Małgorzatą Jantos, radną miasta i przewodniczącą komisji kultury RMK.
[ czytaj cały artykuł ]

Drogie przedszkola dostaną mniejsze dotacje od miasta [16.12.2014]
Prywatne przedszkole pobiera wysokie czesne od rodziców? W takim razie dostanie mniej pieniędzy od miasta – takie zasady chce wprowadzić ministerstwo edukacji. W Krakowie przedszkola podnoszą larum.
[ czytaj cały artykuł ]

Radni miejscy podsumowali swoje ostatnie cztery lata [16.10.2014]
Radni przedstawili dokonania w głównych obszarach gospodarczych Krakowa – przemysłu wolnego czasu, naukowego i innowacyjnego oraz przemysłu tradycyjnego.
[ czytaj cały artykuł ]

Zwycięzcy budżetu obywatelskiego: sekundniki [9.10.2014]
Sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych to zwycięski projekt w pierwszej edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego. Ale oprócz niego zrealizowanych zostanie jeszcze kilka innych inwestycji i kilkadziesiąt w dzielnicach.
[ czytaj cały artykuł ]

Trójki chcą walczyć o jakość paliw i tereny zielone [8.10.2014]
Radni Krakowa domagają się od rządu określenia standardów jakościowych dla węgla. Zapowiadają też walkę o tereny zielone w mieście.
[ czytaj cały artykuł ]

Mehofferowska mozaika na rondzie Mogilskim już gotowa [12.9.2014]
– Mehoffera na rondzie Mogilskim oficjalnie uważam za otwartego – ogłosiła Małgorzata Jantos na uroczystości zakończenia prac nad mozaika inspirowaną twórczością Józefa Mehoffera. Do kilkunastu zgromadzonych osób wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa przemawiała zza prowizorycznej mównicy zbudowanej z plastikowych pudeł.
[ czytaj cały artykuł ]

Nauka w domu zamiast w szkole. Z dopłatą od rządu? [11.9.2014]
Czy rząd powinien płacić rodzicom, którzy zabierają dzieci ze szkół i uczą je w domach? – dziś w Krakowie o tym m.in. będą dyskutować uczestnicy konferencji poświęconej domowej edukacji.
[ czytaj cały artykuł ]

Zobacz Dom Mehoffera i ułóż mozaikę na rondzie [5.9.2014]
Za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzać Dom Józefa Mehoffera w Krakowie od 6 do 13 września. Otwiera swe podwoje w trakcie trwania akcji „Ozdabiamy Rondo Mogilskie”, podczas której powstaną mozaiki inspirowane pracami tego młodopolskiego artysty.
[ czytaj cały artykuł ]

Budżet obywatelski: które projekty dostaną pieniądze? [1.9.2014]
Krakowianie mają z czego wybierać: aż 459 projektów budżetu obywatelskiego zostało pozytywnie ocenionych przez miejskich urzędników.
[ czytaj cały artykuł ]

Fiasko prezydent Jantos. Nie wystarczy mieć program [30.7.2014]
Małgorzata Jantos zrezygnowała z walki o prezydenturę Krakowa, bo, jak twierdzi, ma dość deprecjonowania swoich osiągnięć przez kolegów z partii.
[ czytaj cały artykuł ]

Małgorzata Jantos rezygnuje z walki o prezydenturę Krakowa [29.7.2014]
Małgorzata Jantos rezygnuje ze startu w prawyborach kandydata PO na prezydenta Krakowa. – Ciężko prezentować program w atmosferze deprecjonowania mnie i moich dokonań – tłumaczy.
[ czytaj cały artykuł ]

Moda na zieleń miejską znów powraca do Krakowa [29.7.2014]
Małgorzata Jantos proponuje powołanie miejskiego ogrodnika, a magistrat chce stworzyć Miejski Zarząd Zieleni. W urzędzie pracuje już miejski architekt krajobrazu. Ruchy miejskie stworzyły u rządzących pozytywną modę na zieleń miejską.
[ czytaj cały artykuł ]

Konkurs im. Seiferta. Kraków naprawdę lubi jazz [22.7.2014]
Feldman, Moor i Stefański oceniali 63 skrzypków. Pierwszą edycję Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta mamy już za sobą. I od razu Kraków wskoczył do światowej czołówki miast, w których można posłuchać prawdziwego jazzu. Rozmowa z Małgorzatą Jantos, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa.
[ czytaj cały artykuł ]

Idą śladami muzyki Seiferta [16.7.2014]
W 35. rocznicę śmierci Zbigniewa Seiferta rozpoczyna się dziś w Lusławicach konkurs jego imienia. Zwycięzców poznamy w Krakowie w sobotę, podczas uroczystej gali w muzeum Manggha.
[ czytaj cały artykuł ]

Tylko Platforma nie ma kandydata na prezydenta Krakowa [9.7.2014]
Czy w krakowskiej Platformie Obywatelskiej może być jeszcze gorzej? Kolejni profesorowie odmawiają, prawybory kandydata na prezydenta odłożone, bo za mało chętnych do startu, a wybawcą ma być Józef Lassota, który dwukrotnie przegrał z Jackiem Majchrowskim.
[ czytaj cały artykuł ]

Małgorzata Jantos: Kraków raczej friendly, nie slow [28.6.2014]
– Rozbawiła mnie deklaracja Jacka Majchrowskiego o dwóch referendach w każdej kadencji. To chyba nie działa tak, że najpierw określamy liczbę referendów a potem dobieramy tematy – mówi Małgorzata Jantos, radna Platformy Obywatelskiej.
[ czytaj cały artykuł ]

Mieszkańcy zmieniają miasto. Na co chcą wydać pieniądze? [18.6.2014]
Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość decydowania o tym, na co przeznaczyć miejskie pieniądze. A co daje władzom miasta? Wyraźny sygnał, w jakim kierunku powinno zmierzać miasto, nawet jeśli kierunek ten wydaje się sprzeczny z wizją rządzących.
[ czytaj cały artykuł ]

Pierwszy ogólnomiejski budżet obywatelski. I zgrzyt [9.5.2014]
Radni Małgorzata Jantos i Łukasz Wantuch złożyli pierwszy ogólnomiejski projekt do budżetu obywatelskiego. Dotyczy lekcji angielskiego. Nie obyło się bez kłopotów – wniosek przyjął ostatecznie sam prezydent Majchrowski.
[ czytaj cały artykuł ]

Cały budżet obywatelski przeznaczą na język angielski? [9.4.2014]
Już 112 szkół i przedszkoli chce, by ich uczniowie mieli język angielski pięć razy w tygodniu. Na finansowanie lekcji pomysłodawcy akcji chcą zgarnąć całą pulę przeznaczoną na miejski budżet obywatelski – 2,7 mln zł.
[ czytaj cały artykuł ]

Przedsiębiorcy i ich kłopoty ze strefą parkowania [27.2.2014]
Przedsiębiorcy narzekają na ograniczenia związane z poszerzeniem strefy płatnego parkowania. Jedni pomstują na nieżyciowe warunki uzyskania abonamentu, inni na zakazy zatrzymywania się, które ostatnio postawiono przed ich sklepami.
[ czytaj cały artykuł ]

Budżet obywatelski. Po 100 tys. złotych dla dzielnic [26.2.2014]
300 tys. zł więcej dla dzielnic, głosowanie na pomysły jesienią i możliwość realizacji wybranego przez mieszkańców projektu także w przyszłym roku – radni i eksperci ustalili zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Krakowie.
[ czytaj cały artykuł ]

Artystki, dziennikarki, sołtysiny na Kongresie Kobiet [19.2.2014]
Pierwszy Małopolski Kongres Kobiet ma być nie tyle feministyczny, co obywatelski. Dlatego zaproszenia wysłano w wielu kierunkach, m.in. do posłanek, przedstawicielek świata nauki, artystek, hokeistek, strażniczek więziennych, a nawet zakonnic.
[ czytaj cały artykuł ]

Budżet Krakowa na rok 2014. Cztery miliardy zgody [19.12.2013]
Dzięki lepszej sytuacji ekonomicznej i napływowi dotacji unijnych w budżecie na przyszły rok udało się zmieścić bardzo wiele drobnych inwestycji dzielnicowych. Co istotne – o wydaniu kwoty 4,5 mln zł mają zdecydować sami mieszkańcy.
[ czytaj cały artykuł ]

Budżet obywatelski już nie tylko w dzielnicach? [17.12.2013]
Czy mieszkańcy Krakowa będą mogli zdecydować, na co wydać w 2014 roku miliony z publicznych pieniędzy? Kraków szykuje się do budżetu obywatelskiego, nie tylko w dzielnicach – zapewniają radni.
[ czytaj cały artykuł ]

Jak pracować z wybitnie uzdolnionymi uczniami [7.12.2013]
Dyrektorzy najlepszych polskich szkół zjadą pod Wawel, by znaleźć sposób, jak pracować z wybitnie uzdolnionymi dziećmi. Tymczasem w Krakowie nie ma na to ani pomysłu, ani pieniędzy.
[ czytaj cały artykuł ]

Czego się boicie? Zapytaliśmy mieszkańców i polityków [29.11.2013]
Sondaż „Gazety”. Jakim problemem powinien zająć się przede wszystkim przyszły prezydent Krakowa? Mieszkańcy wskazują na brutalną wojnę pseudokibiców. A jakie mają priorytety politycy, którzy myślą o starcie w wyborach na prezydenta miasta?
[ czytaj cały artykuł ]

Znajdą się wreszcie pieniądze na przedszkolaki od sióstr [26.11.2013]
Dzieci z publicznych przedszkoli niesamorządowych dostaną pieniądze na zajęcia dodatkowe – zadecydowali radni. O tym, że miasto nie jest skore płacić im za angielski czy gimnastykę korekcyjną, „Gazeta” alarmowała od miesiąca.
[ czytaj cały artykuł ]

Czy prawica pokona w Krakowie Jacka Majchrowskiego? [22.11.2013]
Wyniki naszego sondażu to spore zaskoczenie i – być może – zapowiedź istotnych przetasowań na krakowskiej scenie politycznej. Prezydent Jacek Majchrowski, mimo wciąż znacznego poparcia, nie będzie miał gwarancji wygranej w drugiej turze. Tak czy owak zapowiada się w przyszłym roku ostra kampania wyborcza.
[ czytaj cały artykuł ]

Pora na prezydenta – kobietę w Krakowie? Są kandydatki [11.10.2013]
Radna Małgorzata Jantos deklaruje, że chce rządzić miastem. Ma program i doświadczenie. Potencjalnych kandydatek może być więcej. Może Róża Thun? A może Elżbieta Koterba?
[ czytaj cały artykuł ]

Przyjdź w weekend na Mały Rynek, by zadbać o zdrowie [13.9.2013]
Co cztery minuty ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na raka. Co siedem minut ktoś na raka umiera. Prawie połowie nowotworów można zapobiec. Jak? Przyjdź w sobotę i niedzielę na Mały Rynek. Podczas „Weekendu dla zdrowia” czekają na mieszkańców porady i konsultacje specjalistów.
[ czytaj cały artykuł ]

Statuetka Baranka Jazzowego dla Jarosława Śmietany [20.7.2013]
Gitarzysta jazzowy Jarosław Śmietana został uhonorowany statuetką „Baranka Jazzowego”. Nagrodę przyznawaną wybitnym artystom związanym z historią jazzu w Krakowie odebrała w sobotę wieczorem podczas Nocy Jazzu córka artysty skrzypaczka Alicja Śmietana.
[ czytaj cały artykuł ]

Mieszkańcy Starego Miasta i Kazimierza wskażą cel [20.6.2013]
Dzielnica I wybiera projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Wynik eksperymentu pokaże, czy w przyszłym roku wszyscy mieszkańcy miasta będą decydowali o sposobie wydania części gminnych pieniędzy.
[ czytaj cały artykuł ]

Na rondzie Mogilskim układają mozaikę Wyspiańskiego [1.6.2013]
Układanie mozaiki inspirowanej twórczością Stanisława Wyspiańskiego rozpoczęło się w sobotę na murze na rondzie Mogilskim w Krakowie. Będzie to druga tego typu kompozycja w tym miejscu, w zeszłym roku powstała mozaika nawiązująca do kwiatowych motywów artysty.
[ czytaj cały artykuł ]

Radna Jantos: To my zaprosiliśmy mieszkańców do dyskusji [21.5.2013]
„Nie jest prawdą, że w Krakowie nie dbamy i nie słyszymy głosu mieszkańców. Przecież to z naszego polecenia zostały rozpoczęte i przeprowadzone dwa stoły dialogowe: mieszkaniowy i edukacyjny. To my zaprosiliśmy mieszkańców do dyskusji” – pisze radna Platformy Obywatelskiej.
[ czytaj cały artykuł ]

Wrze w krakowskiej oświacie. Protesty rodziców i szkół [8.1.2013]
Protest pod magistratem, spotkanie z prezydent Anną Okońską-Walkowicz, manifestacje, mobilizacja na Facebooku. Rodzice zwierają szyki, a petycji podpisywanych przez przeciwników likwidacji szkół przybywa. Protestują i ci, których szkoły mają być zamykane, i ci, do których mają trafić dzieciaki z likwidowanych szkół.
[ czytaj cały artykuł ]

Patron ulicy, nagrody? Jak uczcić prof. Woźniakowskiego [5.1.2013]
Trudno o bardziej krakowską postać niż zmarły pod koniec ubiegłego roku prof. Jacek Woźniakowski. Jak Kraków powinien go uczcić? Nie wystarczy przecież znaleźć w mieście ulicę i nadać jej imię profesora. Na szczęście pojawiają się naprawdę sensowne pomysły.
[ czytaj cały artykuł ]

Powstanie kolejna mozaika na rondzie Mogilskim [27.11.2012]
– Zapytaliśmy ludzi, czy podoba im się pomysł stworzenia mozaiki pod gołym niebem. Zainteresowanie i odzew mieszkańców przeszły nasze oczekiwania. Dlatego chcemy, by w maju 2013 roku na murze powstała kolejna mozaika – mówi radna Małgorzata Jantos, pomysłodawczyni akcji.
[ czytaj cały artykuł ]

Przedsiębiorcza Transsmisja: koncerty, warsztaty [14.11.2012]
Tym razem podczas festiwalu Kobieca Transsmisja promowana jest nie tylko twórczość pań, lecz także ich przedsiębiorczość. – Rozmawialiśmy m.in. o parytetach w firmach państwowych – zdradza radna Małgorzata Jantos.
[ czytaj cały artykuł ]

Wychowujemy kulturalnych analfabetów? Szkoły winią system [14.11.2012]
170 krakowskich szkół dostało zaproszenia na organizowane przez Capellę Cracoviensis koncerty dla uczniów. Nie skorzystała żadna. Nauczyciele nie chcą tracić godzin lekcyjnych na wyjścia z dziećmi do filharmonii, teatrów, muzeów…
[ czytaj cały artykuł ]

Inwestor buduje miejską drogę, mieszkańcy jej nie chcą [26.10.2012]
Do powstających bloków w Prokocimiu miasto buduje drogę. Mieszkańcy zauważyli to, gdy robotnicy zaczęli wycinać drzewa. – Chcemy mieć zieleń i spokój – protestują. – Nie wiedzą, jak bardzo potrzebują tej ulicy – odpowiadają urzędnicy.
[ czytaj cały artykuł ]

Zakupy grupowe. Kraków zaoszczędzi na prądzie nawet 5 mln zł [22.10.2012]
Krakowska spółka Esco we wtorek podpisze umowy z nowym dostawcą prądu dla miejskich instytucji. Oszczędności dla miasta w 2013 roku będą spore – nowe ceny są niższe od tegorocznych o prawie 8 proc.
[ czytaj cały artykuł ]

Trzeba kobietom pokazać, że sobie świetnie poradzą [12.10.2012]
– Jedna amerykańska pani senator powiedziała mi, że gdyby zamiast Lehman Brothers istniał bank Lehman Sisters, być może nie doszłoby do upadku tej instytucji, może nie do kryzysu. Sądzę, że nie należy traktować tego wyłącznie jako żartu… – Rozmowa z Małgorzatą Jantos, krakowską radną PO od trzech kadencji.
[ czytaj cały artykuł ]

Odrasta liberalne skrzydło krakowskiej PO [2.10.2012]
Czy to ideowy przełom w małopolskiej, zwłaszcza krakowskiej PO? Politycy tej partii chcą pokazywać jej drugą – obok konserwatywnej – liberalną twarz. Deklarują, że nie boją się ani debat na trudne obyczajowo tematy, ani odważnych gospodarczych reform w mieście.
[ czytaj cały artykuł ]

Okręgi jednomandatowe. Kto na tym może zyskać? [25.8.2012]
Kto rządziłby Krakowem, gdyby w następnych wyborach samorządowych radni w dużych miastach byli – zgodnie z intencją prezydenta Komorowskiego – wybierani w okręgach jednomandatowych? Tylko PO? Albo tylko bogaci? A może najlepsi, prawdziwi społecznicy?
[ czytaj cały artykuł ]

Wspólnie kupować prąd u dostawcy. Kraków zaoszczędzi? [21.8.2012]
Od nowego roku Kraków będzie kupował prąd taniej. Jeszcze w tym miesiącu miasto rozpisze przetarg na energię elektryczną dla kilku swoich jednostek. Czy dołączą do nich prywatni odbiorcy?
[ czytaj cały artykuł ]

Urzędnicze roszady i negocjacje. Łaskawsze oko na biznes? [20.8.2012]
Czy Kraków zrewolucjonizuje sposób, w jaki próbuje wspierać przedsiębiorców i inwestorów? Właśnie są ku temu przynajmniej dwie okazje. Odejście z urzędu dyrektor Moniki Piątkowskiej oraz negocjacje na linii PO – prezydent.
[ czytaj cały artykuł ]

Przedszkola niepubliczne z mniejszą dotacją od miasta? [26.6.2012]
Albo podrożejemy, albo zbankrutujemy. I rodzice będą mieli problem! – alarmują dyrektorzy przedszkoli niepublicznych w Krakowie. Jutro radni będą głosować nad zmniejszeniem kwoty, którą te placówki dostają na każde dziecko od miasta. Mniej mają dostać też punkty przedszkolne.
[ czytaj cały artykuł ]

Muzycy z krakowskich orkiestr pójdą do szkół [16.3.2012]
Muzycy z London Symphony Orchestra w swoich kontraktach zapisane mają prowadzenie lekcji w szkołach. Orkiestry utrzymywane przez Kraków nie. – A powinny – uważa wiceprezydent miasta Magdalena Sroka. I myśli o tym, by muzycy Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia pomaszerowali do szkół.
[ czytaj cały artykuł ]

Kraków zamierza walczyć o siedzibę Facebooka [25.1.2012]
Ponieważ Facebook zdecydował się na otwarcie swego oddziału w Polsce, Kraków powinien złożyć dyrekcji portalu atrakcyjną i konkretną propozycję otwarcia biura właśnie pod Wawelem – uważa radna Małgorzata Jantos (PO), która złożyła w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.
[ czytaj cały artykuł ]

PO i festiwale: sprawdzimy finansowanie i może dodamy [19.1.2012]
– Być może dodamy pieniędzy na poszczególne festiwale KBF-u, ale wcześniej prześwietlimy dokładnie finansowanie każdego z nich – deklarują politycy PO. Kilkoro z nich zapewniało wczoraj także o poparciu mocno poirytowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych
[ czytaj cały artykuł ]

Cięcia w krakowskiej kulturze: tną także konkursy [10.1.2012]
Kulturalne cięcia dotknęły nie tylko największe festiwale organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ponieważ radni PO przesunęli także 2,5 mln zł z budżetu wydziału kultury, zostanie ogłoszony tylko jeden z pięciu planowanych konkursów grantowych.
[ czytaj cały artykuł ]

Co dalej z XXIX LO? Radna obiecuje pomoc [5.1.2012]
– Nie możemy lekceważyć postawy obywatelskiej, do której sami wielokrotnie namawialiśmy – mówi radna PO Małgorzata Jantos o pomyśle XXIX LO na uratowanie szkoły przed likwidacją poprzez założenie stowarzyszenia, które ją poprowadzi. I obiecuje pomoc liceum.
[ czytaj cały artykuł ]

Z sesji. Nowy cennik za reklamy i tańsza energia [21.12.2011]
Radni uchwalili nowy cennik za zajmowanie jezdni i chodników m.in. reklamami, czy stojakami informacyjnymi. Droższe opłaty mają wnieść do budżetu ponad 1,5 mln zł więcej niż w tym roku. Na trwającej sesji radna PO zaproponowała też, by stworzyć grupę energetyczną obejmującą wszystkie instytucje gminy i zamawiać dla niej prąd w jednym przetargu.
[ czytaj cały artykuł ]

Grupowe zakupy również w urzędzie [16.12.2011]
Na modnych obecnie zakupach grupowych zamierzają skorzystać też krakowscy samorządowcy. PO przygotowała projekt hurtowego kupowania energii. Magistrat myśli o sieci komórkowej. A radnym marzą się kolejne upusty: może na benzynie, a może przy serwisowaniu urzędowych aut?
[ czytaj cały artykuł ]

Subiektywny przegląd małopolskich kandydatek [4.10.2011]
35 proc. kandydatów to kobiety. W Małopolsce rzadko są liderkami list, niektórym udało się dostać drugie miejsce. Przeważnie jednak partie poukrywały panie na bardziej odległych miejscach, określanych często mianem „niebiorących”, czyli takich, z których niezwykle trudno uzyskać mandat.
[ czytaj cały artykuł ]

Kobieca debata. Od obyczajów po gospodarkę [1.10.2011]
Barbara Bubula (PiS) broniła „aniołków PiS”, Elżbieta Bińczycka (lista SLD) postulowała odkodowanie kanału TVP Kultura, a Monika Piątkowska (lista PSL) mówiła, że człowiek jest najważniejszy. – Religia w szkołach to skandal! – dodała Anna Grodzka z Ruchu Palikota, a Małgorzata Jantos (PO) orędowała za wolnością, nie tylko obyczajową, ale i w gospodarce.
[ czytaj cały artykuł ]

Debata inna niż wszystkie. Same kobiety [27.9.2011]
W Gazeta Cafe ostre, acz kulturalne starcie kandydatek na posłanki. Relacja.
[ czytaj cały artykuł ]

Wolą Sejm od sejmiku lub rady miasta [21.7.2011]
Niedawno startowali w wyborach samorządowych. Minęło niewiele ponad pół roku, a oni marzą o kolejnej posadzie. Do parlamentu startuje większość zarządu województwa małopolskiego i spora część radnych.
[ czytaj cały artykuł ]

Kto morduje kulturę – radni czy prezydent? [10.5.2011]
– Krakowskie Biuro Festiwalowe na każdym kroku podkreśla dobrodziejstwo działań prezydenta. Organizacje pozarządowe nie są gotowe do takich poświęceń, dlatego będą za to płacić karę – mówi radna Małgorzata Jantos
[ czytaj cały artykuł ]

Oświata jak gąbka – pożera jedną trzecią budżetu [3.3.2011]
Powstanie strategia rozwoju krakowskiej edukacji – zadecydowali radni na wczorajszej sesji rady miasta. Wnikliwej analizy stanu oświaty w mieście dokona firma z zewnątrz, a nie urzędnicy.
[ czytaj cały artykuł ]

Przegrała walkę z rakiem. Ale sprawa przed sądem trwa [17.2.2011]
Rok minął, zanim lekarze wykryli u Janiny Orczyk raka nerki. Kolejny zajęła walka z urzędnikami, między innymi w sądzie z NFZ i Ministerstwem Zdrowia o prawo do skutecznego leczenia. Przedwczoraj kobieta zmarła. – To była urzędnicza eutanazja – mówi bioetyk Małgorzata Jantos.
[ czytaj cały artykuł ]

Minusy Krakowa? Smog, komunikacja i bierni obywatele [10.1.2011]
Jak żyje się w Krakowie? Zdaniem ekspertów PricewaterhouseCoopers nieźle, choć w Polsce jest kilka miast, gdzie warunki są lepsze. Być może gdy poprawimy komunikację miejską i uda się zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w życie Krakowa, znajdziemy się w krajowej czołówce
[ czytaj cały artykuł ]

Platforma Obywatelska: Panie proszę przodem! [9.10.2010]
Nie obyło się bez awantury i interwencji premiera. W niedzielę listy PO do krakowskiej rady miasta mają być ułożone od nowa. Tym razem kilka czołowych miejsc ma przypaść kobietom.
[ czytaj cały artykuł ]

Trzynasty pełnomocnik prezydenta Majchrowskiego [9.7.2010]
– Tego nie ma w żadnym innym polskim mieście! – denerwuje się radna PO Małgorzata Jantos. Chodzi o pełnomocników prezydenta. W ostatnim czasie Krakowowi przybył trzynasty – Renata Lisowska została pełnomocnikiem ds. organizacji pozarządowych
[ czytaj cały artykuł ]

Grzebalisko dla zwierząt w Krakowie: może już latem [28.1.2010]
W Krakowie w pełni legalnie zwłoki domowego zwierzaka można tylko spalić wraz z odpadami medycznymi. Coraz bliżej jednak do uruchomienia, wzorem innych miast, prawdziwego grzebaliska dla zwierząt domowych.
[ czytaj cały artykuł ]

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w ustawieniach przeglądarki - dowiedz się więcej.

Akceptuję